Zmętnienia (męty) ciała szklistego znane także jako latające muszki (łac. muscae volitantes, ang. eye floaters) –to patologia żelu ciała szklistego wypełniającego oko, polegająca na tworzeniu się skupisk włókien kolagenowych.
Pojawienie się mętów jest sygnałem zmiany architektury ciała szklistego. Mętom często towarzyszy rozwodnienie ciała szklistego (łac. syneresis), zmniejszenie jego objętości, zapadnięcie się i tylne odłączenie (ang. posterior vitreus detachment - PVD). Męty powstają z tkanek wewnątrzgałkowych i nie są rozpoznawane jako obce przez układ immunologiczny oka, dlatego rzadko się wchłaniają. Spotyka się także przymglenia i zagęszczenia ciała szklistego.
Męty dzieli się na: patologiczne (np. wylew krwi, zapalenie, ciało obce) i łagodne (nie zagrażające oku). Męty mogą być drobne, zagęszczone, rozproszone, przypominać pajęczyny, nitki, chmury, tworzyć konglomeraty (tzw. męty zwyrodnieniowe), lub przybierać postać pierścienia (tzw. pierścień Weissa -to fragment oderwanej tkanki glejowej, łączącej ciało szkliste z tarczą nerwu wzrokowego). Zmętnienia mogą się wchłonąć (krew w ciągu kilku tygodni), przesunąć w oku np. z osi widzenia, lub pozostać. Ich liczba może się zwiększyć. Można w pewnym stopniu nauczyć się je tolerować.
Postrzegania mętów w oku nosi nazwę łac.myodesopsia. Najczęściej występuje podczas patrzenia na jasne tło, w jasnych, oświetlonych pomieszczeniach lub słoneczne dni. Niekiedy ilość i lokalizacja zmętnień może być bardzo dokuczliwa w życiu codziennym i wywoływać trudności przy czytaniu i pracy z monitorem komputera oraz zaburzenia widzenia w czasie prowadzenia samochodu. Ciężkość zgłaszanych objawów zależy od wielkości i gęstości mętów, odległości od siatkówki i osi widzenia, szerokości źrenicy, poziomu niepokoju pacjenta. Spostrzeganie mętów pojawiają się podczas przechodzenia światła przez ośrodki optyczne i rzucania ich cieni na siatkówkę.
Przyczyny powstawania mętów nie są do końca poznane. Według niektórych badaczy - to zaburzenie równowagi biochemicznej i elektrostatycznej kolagenu lub kwasu hialuronowego lub "przejaw entropii życia". Bierze się także pod uwagę: zaburzenia metaboliczne kolagenu lub komórek siatkówki, aktywację indukowanych światłem procesów utleniania, denaturację białek ciała szklistego, zanik kwasu hialuronowego pokrywającego włókna kolagenowe, tworzenie wiązań krzyżowych między włóknami kolagenu. Do powstania mętów przyczynia się także: krótkowzroczność, cukrzyca, zmiany pozapalne i urazy oka, proces starzenia się. Zmętnienia ciała szklistego mogą pojawić się w każdym wieku. Wskutek zmian biochemicznych - sieć włókien kolagenu rozpada się, staje się kleista, lepka, łączy się ze sobą i grubieje. Zmętnienia organizują się tworząc konglomeraty. Męty mogą się także pojawić po wielokrotnych iniekcjach leków doszklistowych np. w leczeniu AMD.
Istnienie mętów nie grozi bezpośrednio utratą wzroku, ale .......
Jeżeli widzisz ruchome zmętnienia i nie możesz ich tolerować, lub jeżeli twoje widzenie zmienia się wraz z ustawienie oka - zgłoś do mojego Centrum.